niedziela, 19 kwietnia 2015

kto świętuje imieniny?!

Jutro mam imieniny. Samo świętowanie imienin zawsze było dla mnie lekko podejrzane. Bo taki Jan czy Mieczysław, świętować musiałby kilka razy w roku, a już na pewno co najmniej raz w miesiącu. Świętowanie imienin to nie tylko domena Polaków, ale też Niemców, Bułgarów, Greków, Szwedów, Czechów, Węgrów i Łotyszy. W naszym kraju, podobnie jak w Niemczech, są jednak regiony w których świętowanie imienin to zwyczaj mało popularny, gdyż z racjonalnego moim zdaniem punktu widzenia, najważniejsze są urodziny. Tymi regionami jest Górny Śląsk i Kaszuby. Same imieniny, to zwyczaj świątecznego obchodzenia dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu.Od tej reguły są jednak wyjątki, w Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
Gdyby tak świętować imieniny Agnieszki, to miałabym imprezę 21 stycznia, 2 marca, 20 kwietnia, 13 maja, 20 września, 16 listopada i 24 listopada. Zwyczajowo jednak przyjęło się, że imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach. Nigdy nie świętowałam imienin, chociaż, gdy pytałam moją Mamę, dlaczego Ona obchodzi tylko imieniny a nie urodziny, odpowiadała z uśmiechem, że jak będę starsza, to zrozumiem. I po tej "traumatycznej" trzydziestce już rozumiem. Z okazji imienin nikt nie przypomina Ci, ile skończyłaś właśnie lat ;) 

i na koniec suchar...


20 komentarzy:

 1. ja nigdy nie świętowałam imienin, a też znalazłoby się w kalendarzu ich kilka w ciągu roku. Zresztą od pewnego czasu i urodzin nie świętuje. Nie lubię!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmmm czyżby i Ciebie dopadł urodzinowy splin? Urodziny to fajna rzecz. Tylko trzeba do tego odpowiednio podejść;))

   Usuń
 2. Też mam urodziny i imieniny w jednym miesiącu. :) Wszystkiego najlepszego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako dziecko obchodziłam imieniny i urodziny :)
  Wszystkie osoby w mojej rodzinie te "wiekowe":P obchodziły tylko imieniny :)
  Wielu moich znajomych nie wie nawet kiedy przypada ta magiczna data ich imienin :)
  W rodzinie mojego Męża świętuje się wszystko i to w iście weselnym stylu :P
  Tylko mój Mąż nigdy nie wie kiedy jest ten dzień Jego imienia :P
  Kiedy weszłam do rodziny Męża wszystkie święta obchodzę wybiórczo :P
  Same problemy z tymi imieninami :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkiego dobrego. :) . U nas obchodzi się imieniny. Nie wiedziałam, że jest imię "sobota" hihihihi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za życzenia, a co do imienia...suchar, no co zrobić;)

   Usuń
 5. U nas obchodzi się urodziny :) Ale imieniny też są fajne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie w domu obchodzi się i imieniny i urodziny :) Zawsze to jeden dzień więcej do świętowania :) No i jako dziecko cieszyłam się bo to zawsze dodatkowy prezent ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm to zazdroszczę tego dodatkowego prezentu:D

   Usuń
 7. Urodzin nigdy nie obchodziłam, oprócz symbolicznej osiemnastki. Ci którzy mnie nie znają składają mi życzenia :) Natomiast imieniny... 3 i 15 października zawsze otrzymuję życzenia, nawet jakbym tłumaczyła, że ja 15-go poproszę. Oprócz tego przyjmuję życzenia imieninowe z tytułu ps. Kiedyś tylko te były obchodzone. Bo przecież pseudonim może zostać nadany danej osobie przez grupę, wśród której jest on używany... A tak w moim życiu było często. W czasie wyjazdów na kolonie, obozy, w szkole, a i w rodzinie. I nie były to prześmiewcze ksywy, tylko imiona. Ale teraz i w różnych sytuacjach, po dłuższej znajomości ludzie przyznają się, że mieli problem z zapamiętaniem mojego imienia, które zwyczajnie w ich opinii do mnie nie pasuje :)
  Serdeczności i wszystkiego dobrego. Aaa gdzie tort, bo ja z sucharów wolałabym... bo przecież wszyscy lubią tort, bo tort ma warstwy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tort ma warstwy, cebula ma warstwy, ogry mają warstwy ;)

   Usuń
 8. Rodzice moich rodziców postanowili temat urodzin i imienin załatwić jednym dniem. I tak moja mama ma imieniny w dniu swoich urodzin, tato też ... chociaż tato ma dwa imienia (te pierwsze i obu używa) i tak naprawdę ciężko stwierdzić, w którym dniu powinien obchodzić urodziny ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja obchodzę imieniny! bardzo lubię to święto - 13 styczeń w moim przypadku :-)

  weronikarudnicka.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. To prawda, że dla niektórych imion imieniny wypadają nawet kilkanaście razy w roku, ale z tego co mi wiadomo, w takiej sytuacji obchodzimy imieniny w tym terminie, który wypada najbliżej po urodzinach. Choć pewnie i tak większość Basi woli organizować imieniny w Barbórkę, a panowie umawiają się na picie soczków w Andrzejki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja pochodze z pomorza tu praktycznie imienin sie nie obchodzi! Nawet nie wiem kiedy ja mam i moi rodzice. Wiem ze ludzie z innych rejonow to obchodza imieniny.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja pochodze z pomorza tu praktycznie imienin sie nie obchodzi! Nawet nie wiem kiedy ja mam i moi rodzice. Wiem ze ludzie z innych rejonow to obchodza imieniny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również pochodzę z pomorza i jak najbardziej obchodzimy imieniny :) Może niezbyt hucznie, ale życzenia i skromne upominki sobie wręczamy.

   Usuń