sobota, 10 września 2016

Sposoby na czkawkę

O jeju jeju, pewnie wieje na Ciebie wiaterek, pewnie Ci zimno - usłyszałam od ulubionej Teściowej, którą spotkałam na spacerze w parku. Oczywiście, słowa te nie były skierowane bezpośrednio do mnie, a do Małej, która radośnie wymachiwała gołymi (o zgrozo!) stópkami. To nic, że było gorąco, to nic, że wiatru nie było. Mała miała czkawkę - i ja na to pozwoliłam! (taaaak) Małe dziecko ma czkawkę już w brzuchu mamy, to normalny objaw, który nie powinien nikogo niepokoić. A sama czkawka, idąc za literaturą fachową*, to mimowolny skurcz mięśni wywołujący spontaniczne skurcze przepony. Typowym objawem jest charakterystyczny dźwięk - czknięcie. Skurcze przepony są wywoływane przez stymulację nerwów przepony lub określonych ośrodków mózgowych. Skurcz wywołuje nagły wdech do płuc z równoczesnym zamknięciem głośni, które wywołuje ten znany każdemu dźwięk. 
(vetulani.wordpress.com)
Zazwyczaj owo "czkanie" występuje 2 razy na minutę. Czas jej trwania wynosi kilka minut. Czasem jednak przybiera ona formę przewlekłą, trwającą więcej niż 48 godzin. Powoduje wtedy dyskomfort, zmęczenie, utratę masy ciała, bezsenność i depresję. Księga Rekordów Guinnessa podaje, że najdłużej trwająca czkawka przydarzyła się Amerykaninowi, Charlesowi Osborne'owi, który to mając 28 lat pod wpływem stresu nabawił się czkawki i miał ją, z częstotliwością średnio 20 razy na minutę, przez kolejne 68 lat. Rok po ustaniu tej męczącej przypadłości Osborne zmarł. 


Sposobów na pozbycie się czkawki jest wiele - należy zjeść trochę cukru, albo wypić szklankę wody, albo na chwilę wstrzymać oddech - wszystkie ponoć działają. U mnie czkawka znika wtedy, gdy o niej zapominam. A u Was? 


* W. Krysiak, S. Szabowski, M. Stepień, K. Krzywkowska i inni. Hiccups as a myocardial ischemia symptom.. „Pol Arch Med Wewn”. 

6 komentarzy:

 1. że też musiałaś spotkać...... . Raz u mnie zniknęła po wstrzymaniu oddechu, a w większości jest i jest i kiedy sobie chce to zniknie.
  O tym Amerykaninie słyszałam, wydaje mnie się, że chyba pisałam o tym?
  Pozdrawiam Agnieszko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że czkawka po prostu sama znika, kiedy o niej zapominamy...ale to taka moja prywatna teoria (spiskowa;)

   Usuń
 2. Ja też pisałam kiedyś o czkawce. Twój sposób jest dobry, wystarczy że zajmie się umysł czymś innym, to czkawaka mija. Tylko jak zająć czymś innym umysł niemowlaka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie... ostatnio moja Mała zajmuje się głownie Tygryskiem (zabawką) nie wiem co ma w sobie, ale hipnotyzuje... i czkawka nawet przechodzi;)

   Usuń
 3. a mi pomaga odchylenie głowy do tyłu i połknięcie kilku kropel soku z cytryny :)
  weronikarudnicka.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Soku z cytryny powiadasz....nie słyszałam o tym sposobie...

   Usuń